Minecraft Neden Bu Kadar Pahalı? | Genel Sohbet

on Eylül 5, 2017 Genel Sohbet
6 on Temmuz 21, 2017

Merhabalar,

 

 Öncelikle belirtmek istiyorum ki bu dünyada kapitalizm diye bir olay var. Ekran kartları, işlemciler, konutlar hep bu kapitalizmin seyrine ama Oyun Sektörü kapitalizmin dışında olan tek şey.

 

 Bilindiği gibi Minecraft 80₺’yi geçik bir fiyat etiketine sahip. Peki neden bu kadar pahalı? Kıçı kırık 2 blok yüzünden mi? Hayır. Minecraft’ın altında yatan cevherlerden dolayı.

 

 Minecraft’ı satın alanlar satın almayanların %5’i kadar olduğunu düşünüyorum. Neden bu kadar fark olduğunu düşündün be dersen. Yaş kitlelerini ve sektörün eğilimi düşünüldüğünde bu şekilde bir algı çıkarıyor. Bu da böyle bir fiyat çıkarıyor diyebiliriz. Ama bu da yanlış. Minecraft ilk yılından beri bu fiyatlardan satışta. O zamanlar da mı aynıydı durum?

 

 Ben Minecraft’ın bir açık dünya oyun olaran planlandığını düşünmüyorum. Eşi benzeri bulunmayan bir sand-box olarak planlandığını düşünüyorum. Ki öyle de. Bu derecede bir sand-box yapısı hiçbir oyunda yok. Ha yapılabilirlik çok ama oynanabilirlik yerlerde. Ne kadar şey yapsan da, üretsen de bunlar sadece blok, blok, blok. Ne yürüyor ne gidiyor. Ne kalıyor.

 

 Minecraft’ın Beta sürümlerinden beri bir Superflat modu mevcut. Bu mod da bir sand-box modu sayılabilir. Bu kodlamalar o zaman var mıydı hiç hatırlamıyorum inanın ki.

 

 Eğer bu kadar pahalı olmasının sebebi oyunun içinde her türden binlerce oyun yapılabilmesi diyebilirdik. Ama sanırım bu da değil.

 

 Desek ki Minecraft’ın o karasel bozuk havası insana o parayı verdirtiyor, Meh, hayır. O da değil. O zaman ne?

 

 Oyun motoru mu? Değil.

 

 Oyun yapılırken o kadar mı para harcanmış? Değil.

 

 Oyunu bu kadar pahalı ve türünün birincisi yapan kesinlikle oyunun hiç bir şeyi varken içinden milyonlarca şey çıkabilmesidir. Bana göre Minecraft budur. Hiçbir şeyken aynı anda milyonlarca şeyi içinde barındırabilmesidir.

 

 Peki siz ne düşünüyorsunuz?

 

 
  • Liked by
  • Barisozyurek
Reply
0 on Temmuz 31, 2017

abi beleşe yapmışlar ama büyük bir emek var bence o yüzden

  • Liked by
Reply
Cancel
2 on Ağustos 9, 2017

Bence pahalı deil ama onlara göre bize göre pahalı çünkü dolar yüksek nasıl bizde cs go 24 tl ise orda da minecraft 24 tl gibi ama dolar onlar dolar kullanıyor tl deil 

on Ağustos 14, 2017

Counter Strike kaç dolar Minecraft kaç dolar da siz karşılaştırıyorsunuz efenim?

on Eylül 5, 2017

hayır cs go 24 dolar demiyorum 24 tl diyorum örnek olsun diye yazdım

Show more replies
  • Liked by
Reply
Cancel
1 on Ağustos 15, 2017
  1. Dolar değil Euro olarak satıyorlar.
  2. İçinde Win 10 sürümüyle beraber geliyor. Yani bi bakımdan win 10 sürümünüde beraber almış oluyorsun.
on Eylül 5, 2017

euro mu ben körüm galiba (ses tonum laf koya gibi deil yanlış anlama) dolar deil mi euro ise 19 euroydu galiba

Show more replies
  • Liked by
Reply
Cancel